Украина.doc

Шлях національної еліти, що проліг Україною
 

Скільки разів на зламі епох і криз українська нація консолідувалася заради свого виживання і не лише фізичного. До нашого часу дійшло безліч творів усної народної творчості – у думах, піснях про давні і звитяжні подвиги козаків і вже значно ближчих до нас, вояків УНР та УПА, а також матеріального вираження в картинах, скульптурах, історичних пам'ятках. Адже це й не дивно, що нація прагне до самотствердження і самовиживання не лише у допомозі бійцям на фронті, але й підтримки духу, тих, хто на них чекає, та день у день творить свою буденну справу, яка стане потім історією. І саме так твориться справжня, а не призначена кимось, еліта.

Завжди у переломні часи виникають об'єднання митців та меценатів, які прагнуть поєднати свої зусилля, аби не лише силою зброї, але й словом, мистецтвом, вселити у людей віру у власні сили та перемогу. Саме такими мотивами керувалися й організатори культурологічного проекту "Мистецькі експедиції" керівник студії ювелірного дизайну HARARUK Людмила Гарарук  та мистецтвознавець, кандидат філологічних наук Ірина Олійник поєднавши у своєму заході віддалений Глухів, крайню точку східного кордону і майже казковий, стовідсотково європейський Ужгород!

А починалося все із мецената з діда-прадіда Мішеля Терещенка, що займається нині розведенням льонарства на Сумщині, який і запросив до себе на гостину до Глухова дружню команду митців, художників і журналістів. Відтак у вересні  з великим успіхом пройшла Перша мистецька експедиція за маршрутом Крути — Батурин — Глухів. Але це не був звичайний пленер, ділиться своїми враженнями одна із кураторів проекту Ірина Олійник, адже за 15 кілометрів неспокійний російський кородон і тому було прийнято рішення не відпочивати з етюдниками, а перенести натуру на рівень віртуальний та суто емоційний.

І, варто сказати, митцям це насправді вдалося, адже справжнім неперевершеним творчим доробком стали картини Євгена Гули «Розмова», «Глинська пустинь»,  Олександра Бєлозора «Відродження», Михайла Руденка «Поле під Крутами», Віктора Семеняка «Чекатиму на тебе», акварелі Артема Копайгоренка, та триптих Леоніда Берната. До того ж не лише художники та учасники першої мистецької експедиції, а й усі, хто потім став до цього дотичним, дізналися про гетьманський Глухів, більше, аніж зі сторінок історії та літератури. Тому, за словами Людмили Гарарук, було прийнято рішення, шляхом мистецьких програм створити культурні "комунікативні коридори" які б поєднали різновекторні за своїм місцезнаходженням великі та малі міста України, налагодили міцний міжособистісний контакт  митців, меценатів, бізнесменів, виявити туристичний та культурний потенціал різних регіонів України.

Тож наступний шлях Мистецьких експедицій, які вже мали назву "Шляхами національної еліти. Від Києва до Ужгорода" проліг до найзахіднішого куточка нашої країни – Ужгорода. Там висадився чималенький десант художників, журналістів, музикантів і кожен знаходив справу до душі. Та все ж варто відзначити, що захід цей не був би можливий без підтримки місцевих меценатів: підприємиці у готельному бізнесі Мирослави Роман та музиканта, голови Закарпатської організації Національної спілки композиторів України Віктора Теличка, також багато організаційних обов'язків по організації туру взяв на себе представник обласної влади - начальник управління транспорту та туризму Едуард Маляр. І, проект, дійсно, вдався на славу, у приміщенні Закарпатського обласного музею ім. Йосипа Бокшая відбувся творчий звіт художників перед громадою Закарпаття. У творчому вечері також взяли участь музиканти національного камерного ансамблю «Київські солісти»: скрипачка Катерина Бойчук, піаністка Владислава Крускаль, контрабасист Юрій Зброжек. Після чого відбувся благодійний аукціон картин, кошти після якого будуть спрямовані до українського війська.

Окрім, безперечно, яскравих емоційних вражень від відин ужгородських історичних місць – Невицького та Ужгородського замків, Горянської ротонди, відбувалося безпосереднє спілкування з представниками справжньої національної еліти – журналістом, головним редактором газети «Фест», спецкором газети "День" Василем Ільницьким,  доктором історичних наук,  Сергієм Федакою, що провів неперевершені екскурсії Ужгородом та видатним митцем, патріархом закарпатської малярської школи – Володимиром Микитою. Особливої яскравості цьому поліетнічному місту надало проведення фестивалю класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття», концерти, якого проходили у «Галереї Ілько». Художники ж створили спільну картину, яка стане прообразом єднання Сходу й Заходу, а також мотивуватиме до нових подорожей, знахідок і відкритів!

 

Ольга ГородняСоздан 01 дек 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником